Blog dobrá práce v obci

Web projektu dobrá práce

< Zpět na výpis článků

Honzovi četa poskytla smysluplnou náplň dne

Autor:

11. 09. 2020

Rubrika:

#článek

Ve třetím příběhu lidí, kteří se zapojili do projektu pracovní čety v regionu MAS Brdy-Vltava, představujeme devětatřicetiletého Honzu.

Honza je rozvedený otec dvou dětí. Před svou účastí v projektu vedl neuspořádaný život -  bral práce „načerno“, často měnil bydlení, kvůli zatížení exekucemi se bál k někomu nastěhovat. Cítil se emočně nestabilní. Problémy spojené s dluhy mu bránily v navazování vztahů, bojoval se závislostí na drogách. Zároveň vnímal, že věcí, které musí řešit naráz, je na něj příliš – vztahy, bydlení, práce, závislost, exekuce, alimenty… Postrádal ukotvenost, pevné zázemí i sociální kontakt.

S četou přišlo uznání a pocit větší jistoty

Součástí čety byl v letech 2013 a 2016 více než rok. Pravidelná práce mu poskytla pocit jistoty a smysluplnou náplň dne. Byl to první krůček k tomu, aby vznikly podmínky vhodné k řešení závislosti i dalších jeho existenčních potíží. Stejně jako v jiných příbězích lidí zapojených do práce v četě, i pro Honzu znamenala účast na projektu komplexní podporu „ušitou na míru“ jeho potřebám. Do řešení drogové závislosti se pustil za pomoci individuálního psychosociálního poradenství. Pevný denní režim práce se mu stal potřebnou oporou při abstinenci. Všechno ale nešlo hned hladce – minimální mzda mu neumožnila splácet zároveň exekuce, platit alimenty na děti i náklady bydlení. I přes snahu finančního poradce tak nebylo v dané chvíli možné vyřešit problém s dluhy, jelikož splátky nestačily ani na uhrazení úroků.

Důležité však je, že Honza již další dluhy nevytvářel. V rámci projektu se mu podařilo absolvovat rekvalifikační kurz na práci s motorovou pilou a křovinořezem a získal zároveň potřebnou praxi v oboru, kterou v budoucnu na trhu práce ocenil jako výhodu. Možnost být součástí dobrého kolektivu mu poskytla chybějící emoční zázemí a pocit větší stability. Připouští, že zpočátku cítil ze strany starostů, pro které měl s kolegy vykonávat práci, určitou skepsi. Brzy ale viděl obrat ve vnímání jimi odvedené práce a cítil se být užitečný.

A jaký je Honzův život po ukončení projektu?

Certifikáty na motorovou pilu a křovinořez aktivně využívá a pravidelně obnovuje jejich platnost. Pomohly mu v získání zaměstnání – od ukončení práce v četě je kontinuálně zaměstnaný v oboru údržbář/zahradník. Získal služební byt a do budoucna by rád sehnal bydlení nezávislé na zaměstnavateli. Změna zákona mu umožnila konečně vyřešit exekuci - od října 2019 je v insolvenci a jeho hlavním cílem je být maximálně do pěti let oddlužený. Udržuje pravidelný kontakt s dcerou, abstinuje a rád by navázal trvalý partnerský vztah.

  

Vyklízení v Památníku Karla Čapka, zdroj Brdy-Vltava o.p.s. (ilustrační foto)

Práce s pilou, autor Petr Janík, zdroj NS MAS ČR (ilustrační foto)

Vyžínání cesty v Obořišti autor Antonín Kapraň, zdroj: MMR ČR (ilustrační foto)


O projektu: 

Příběh je výpovědí účastníka projektu s názvem „Podpora dlouhodobě nezaměstnaných v regionu Brdy-Vltava“. Z komunitního plánování sociálních a návazných služeb v MAS Brdy-Vltava vyplynulo, že na tomto území chybí nabídka dostupného zaměstnání s podporou pro osoby znevýhodněné na trhu práce. A tak v roce 2012 vznikl projekt pracovní čety, která zajišťuje údržbu veřejných prostor a zeleně. Aby obce měly s četou co nejméně starostí, jsou všechny práce vykonávány pod odborným dohledem kouče, který není z cílové skupiny znevýhodněných osob. Domlouvá jednotlivé práce s obcemi a vede svěřené pracovníky k co nejlepšímu výkonu zadaných prací. 

Jména v příbězích byla pozměněna a obrázky jsou pouze ilustračního charakteru.