Blog dobrá práce v obci

Web projektu dobrá práce

Příběh jednoho dluhu

Autor: Karel A. Novák, Adam Gajdoš

15. 05. 2020

Nic neukáže potřebu napravit důsledky nedostatečné regulace v oblasti dluhů názorněji než skutečný příběh jednoho obyčejného dluhu. Příběh Ráchelina dluhu je jedním z mnoha příkladů tzv. “starých” dluhů - tedy dluhů, které vznikaly za nemorálních a dnes již z velké části neplatných právních podmínek, v prostředí tzv. úvěrové džungle. I přesto jsou nadále vymáhány v plné výši.

Život s exekucí v sedmi bodech

Autor: Adam Gajdoš, Radek Hábl

28. 04. 2020

Co všechno obnáší exekuce a jak se v jejím důsledku mění sociální situace dlužníků a jejich rodin? Pro člověka, který na splacení dluhu nemá dostatek prostředků, bývá zahájení exekučního řízení vstupem na příslovečnou šikmou plochu. Exekuce do jeho života přináší řadu překážek, které úspěšné zvládnutí nepříznivé životní situace ještě více komplikují. Výrazné navýšení dlužné částky, zablokování bankovních účtů nebo stigmatizující záznam v Centrální evidenci exekucí neznamenají pouze velké riziko sekundárního zadlužení. Nepřímým důsledkem exekuce je často také ohrožení legálního pracovního poměru a ztížení přístupu ke standardnímu bydlení. 

Kdo jsou nezaměstnaní deset let po krizi?

Autor: Analytický tým DP

19. 12. 2019

Deset let po začátku ekonomické krize zažívá Česká republika historicky nejnižší míru nezaměstnanosti. Přináší však vysoká míra zaměstnanosti prosperitu a jistotu všem obyvatelům České republiky? Jaký charakter má současná nezaměstnanost a kdo vlastně jsou dnešní nezaměstnaní? Jaká opatření mohou přispět k efektivnímu ukončování dlouhodobé nezaměstnanosti a ekonomické nejistoty?

Prostupné zaměstnávání v děčínském Středisku městských služeb

Autor: Adam Gajdoš

31. 10. 2019

Děčínské Středisko městských služeb je významným zaměstnavatelem dlouhodobě nezaměstnaných osob formou veřejně prospěšných prací (VPP). O zkušenostech s nastavováním prostupného zaměstnávání a práci s motivací zaměstnanců jsme si povídali s ředitelem organizace Jaroslavem Horákem a pracovní konzultantkou Petrou Hamerskou.

ŽIVOT V INSOLVENCI: TRPĚLIVOST, STRES A HLAVNĚ NADĚJE

Autor: Pavel Pech

07. 10. 2019

Nový Bor – Nic si nepořídil a přeci dluží 900 tisíc. Jak sám přiznává, život na dluh byl podmanivý jako droga. Radek Mikeš je přes rok v insolvenci a za pět let zaplatí asi půl milionu korun. „V podstatě jsem připravil svou rodinu o nové auto,“ říká. O své situaci se nebojí mluvit. Naopak – rád předává vlastní zkušenosti lidem s podobnými problémy, ať už v rámci besed, nebo individuálně. I proto ochotně souhlasil s rozhovorem.

Co dělat v časech nízké nezaměstnanosti?

Autor: Karel Novak

17. 09. 2019

Při pohledu na současné statistiky nezaměstnanosti a počty nabízených pracovních míst by se mohlo zdát, že kdo chce, může okamžitě nastoupit do práce. Přesto však stále existuje nemalá skupina lidí (více než 2 roky bez zaměstnání je v evidenci ÚP kolem 30 tisíc osob), kteří jsou v evidenci uchazečů o zaměstnání, často již velmi dlouho, a práci ne a ne najít.

Sociální práva – pro všechny kromě dlužníků?

Autor: Lucie Trlifajová

29. 03. 2019

V pondělí 25. března vláda schválila navýšení nezabavitelné částky, tedy toho, co zůstává lidem v exekuci a insolvenci z jejich příjmu na život. Ministr Jan Kněžínek (ANO) slibuje, že dlužníkům se nyní skutečně vyplatí pracovat. Tohle ale úprava nepřinese.

13 důvodů, proč je nutné změnit nezabavitelnou částku

Autor: nel

19. 02. 2019

Lidem v dluhové pasti svitla v uplynulých týdnech naděje, která záhy rychle pohasla. Ministerstvo spravedlnosti předložilo návrh na zvýšení tzv. nezabavitelné částky. Návrh se ovšem zaměřuje pouze na motivační složku, tedy na to, aby dlužníkovi s růstem mzdy rostla i částka, která mu zbývá na živobytí. Výše základní částky zůstává v tomto návrhu bez povšimnutí. Přitom právě změna nastavení základní částky je zcela klíčová pro řešení sociální situace tisíce Čechů. Přečtěte si 13 důvodů, proč je potřeba ji změnit a jak na to.

Poslanci jednají o částce, která zbývá dlužníkovi na živobytí. Současná výše nezabavitelné částky drží lidi v dluhové pasti, varují odborníci

Autor: nel

11. 12. 2018

O kolik vzroste částka, na kterou exekutor nemůže, dnes jedná poslanecký podvýbor pro problematiku exekucí. Současná výše tzv. nezabavitelné částky od vyšších výdělků dlužníky spíše demotivuje, tvrdí v nové analýze Centrum pro společenské otázky - SPOT. Dlužníkovi se vyplatí pracovat maximálně do 20 tisíc korun hrubého. Tento efekt zásadně ovlivňuje nejen dlužníky, ale i členy jejich domácností. Řešení podle odborníků leží zejména v pravidelné valorizaci a změně pravidel výpočtu částky, která člověku musí zbýt na živobytí.

Pracují, přesto vydělají méně: Kalkulačka spočítá, kdy se lidem s exekucemi (ne)vyplatí pracovat

Autor: nel

28. 11. 2018

Exekuce představují významný problém pro desetinu české společnosti. Každou minutu navíc přibude jedna nová. Závažné dopady mají exekuce také na oblast zaměstnanosti. Potýká se s nimi jedna pětina uchazečů o práci, v některých regionech může jít ale podle odhadů až o 80 procent. Při nástupu do zaměstnání si tito lidé ekonomicky často pohorší a dostávají se do finanční tísně. To a mnohem více vyplývá ze zjištění analýzy nastavení systému dávek, daní a exekucí vypracované Centrem pro společenské otázky - SPOT.

zaostřeno na obce ... Velké Hamry

Autor: zuk

04. 11. 2018

…aneb tématika dlouhodobé nezaměstnanosti v České republice... V naší rubrice “Zaostřeno na obce…” jsme se tentokráte obrátili na starostu obce Velké Hamry Jaroslava Najmana. Starosty Najmana jsme se zeptali, podobně jako předchozích respondentů, na to, jak vnímá téma dlouhodobé nezaměstnanosti.

František Novák: „Zasahuje mě každý životní příběh s dobrým koncem, který v ideálním případě začíná pracovní smlouvou s naší firmou.“

Autor: mak

27. 10. 2018

Podle Františka Nováka by se systémově mělo pracovat s lidmi, na které jsou uvalené exekuce, aby se jim vyplatilo pracovat. František Novák je zaměstnaný ve firmě 7U jako koordinátor pracovního týmu. Jako člověk, který pochází z romské komunity, podává neotřelý pohled na současný pracovní trh. Bavili jsme se s ním nejen o práci ve firmě 7U, ale také o jeho konkrétních zkušenostech s dlouhodobě nezaměstnanými lidmi.

zaostřeno na obce ...

Autor: mak

22. 10. 2018

…aneb tématika dlouhodobé nezaměstnanosti v České republice... V naší rubrice "Zaostřeno na obce…" jsme položili otázku na téma "Jaká je podle vás v současné době největší výzva v oblasti (ne)zaměstnanosti?" Dostali jsem krásné a plnohodnotné odpovědi od Aleny Zieglerové z Institutu pro sociální inkluzi, Roberta Heráka z Agentury pro sociální začleňování a Markéty Dvořákové, ředitelky Místní akční skupiny Brdy-Vltava a realizátorky projektu na podporu zaměstnávání lidí ze sociálně znevýhodněného prostředí.

Jiří Hanzelín: Náš projekt ukazuje, že dlouhodobě nezaměstnaní jsou zaměstnatelní. Stačí jen zvolit ty správné nástroje a přístupy.

Autor: zuk

18. 10. 2018

Jiří Hanzelín pracuje jako terénní pracovník v projektu „Společně to dokážeme v Ústeckém kraji”, ve městech Chomutov a Jirkov. Pomáhá lidem z různých sociálních vrstev k návratu do pracovního života. Spolupracuje s externími specialisty na dluhové poradenství, a pomáhá tak řešit předlužení účastníků tohoto projektu. Po většinu času úspěšně! Co všechno takový projekt obnáší, si přečtete v aktuálním rozhovoru.

Základní přehled možností vytváření pracovních příležitostí z pohledu obcí

Autor: trl

15. 10. 2018

V současné době v České republice existují tři hlavní konfigurace, v níž obec jako subjekt může vytvářet, případně ovlivňovat vytváření pracovních míst pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Jedná se o situaci, kdy (1) práci organizuje přímo obec; (2) práci organizují subjekty, které jsou zřízené obcí nebo navázané na její rozpočet; (3) práci organizují třetí subjekty.